המטרה: דלקת הלבלב

המחלה הראשונית איתה אנו מתמודדים באמצעות גישה חדשנית זאת היא דלקת לבלב כרונית, מחלה כואבת ויקרה המהווה גורם סיכון לסרטן הלבלב. אין טיפול, אבל יש קבוצת חוקרים וקלינאים במרכזים רפואיים מובילים ברחבי העולם המחויבים לשתף פעולה כדי לגלות דרכים למנוע ולטפל במחלה. חולים עם דלקת בלבלב ומשפחותיהם מוכנים להשתתף בפיתוח טיפול והקרן הלאומית ללבלב מעניקה תמיכה.

מהי דלקת לבלב כרונית?

דלקת לבלב כרונית היא הידלקות של הלבלב, האיבר אשר מייצר אנזימי עיכול ואינסולין. הדלקת מובילה להצטלקות, הגורמת לבעיות עיכול קשות ובסופו של דבר, לסוכרת. חולים עם דלקת לבלב כרונית חווים כאבים קיצוניים ונמצאים בסיכון גבוה במיוחד לסרטן הלבלב.

דלקת לבלב כרונית משפיעה על כ-150,000 אמריקאים ולמעלה ממיליון אנשים ברחבי העולם. דלקת לבלב כרונית משפיעה על מבוגרים וילדים. למרבה הצער, אין טיפול לאנשים הסובלים מדלקת לבלב כרונית. התקווה היחידה עבור חלק מהחולים הינה הסרת הלבלב על ידי כריתה מלאה של הלבלב, ניתוח גדול עם סיכונים משמעותיים ותופעות לוואי.

מה גורם לדלקת לבלב כרונית?

דלקת לבלב כרונית יכולה להיגרם על ידי מום גנטי, פגיעה גופנית בלבלב, אבני מרה או חסימות אחרות או תרופות. אלכוהול ועישון יכולים לתרום לדלקת לבלב כרונית. אצל חלק ניכר מחולי דלקת לבלב כרוני, הסיבה אינה ידועה.

חולים רבים עם דלקת לבלב כרונית חווים תחילה דלקת לבלב חריפה, דלקת זמנית בלבלב אשר כואבת מאוד ועלולה להיות קטלנית. דלקת לבלב חריפה הייתה האבחנה הראשונית הנפוצה ביותר בדרכי העיכול לאשפוז בארצות הברית, ועלתה מעל 2.6 מיליארד דולר בעלויות אשפוז רק בשנת 2007.

כ- 10-15% מהאנשים הסובלים מהתקפי דלקת לבלב חריפה מפתחים דלקת לבלב כרונית.

סיבות אפשריות לדלקת לבלב כרונית:

  •   מום גנטי
  •   הפרעות אוטואימוניות
  •   רמות גבוהות של סידן בדם (המכונה היפרקלצמיה)
  •   ירידה ביכולת הכליות לסנן פסולת ונוזל מדם (אי ספיקת כליות כרונית)
  •   פגיעה פיזית בלבלב
  •    אבני מרה
  •  חסימות וחסימות בלבלב
  •    תרופות
  •   אלכוהול ועישון עשויים לתרום

בדרך כלל אין רק גורם אחד הגורם לדלקת בלבלב. במקום זאת, זהו שילוב של גורמי סיכון גנטיים וסביבתיים היוצרים “תנאים מושלמים״ להתפתחות דלקת לבלב כרונית. ובכל זאת, עבור חלק ניכר מהחולים הסיבה לדלקת בלבלב אינה ידועה.

רפואה מדויקת עוזרת לנו להבין טוב יותר את הסיבות לדלקת בלבלב.

חוקרים רואים יותר ויותר דלקות לבלב כרוניות כשילוב של אורח חיים, גורמים סביבתיים וגנטיים.

Burden of Gastrointestinal Disease in the United States: 2012 Update, Gastroenterology. 2012 November ; 143(5): 1179–1187.e3. doi:10.1053/j.gastro.2012.08.002.

Scroll to Top

Before You Go

Get Updates in Your Inbox

Stay up-to-date on the latest Mission: Cure news and developments in pancreatitis care.I am a...: